Почистване на фуги: Как да поддържаме пода така, че да изглежда винаги като нов

Поддръжката на фугите има съществено значение не само за хигиената на дома и офиса, а и за комфорта ви, както и за впечатлението, което правите на гостите си

Плочките на пода като цяло се почистват лесно, но фугите между тях са предизвикателство. С времето те потъмняват и могат да загрозят и най-красивия под.

“Почистването на фугите е едно от най-трудните неща, защото рядко го правим. Масово минаваме с мопа целия под и така дори вкарваме допълнителна мръсотия между плочките”, споделя Димитър Стоев, управител на Свежест 42 - фирма за професионално почистване в Бургас и региона.

“Забелязваме проблема едва, когато бялата фуга е станала черна и тогава трудно се справяме сами, без професионална помощ. Непочистените фуги създават усещане за немърлива среда. Опитът ми показва, че най-често се търси професионална услуга за почистване на фугите на терасата и общите пространства в блока, защото там замърсяването е най-натрупано и сложно за почистване, а площта - най-голяма”, споделя специалистът.

Фугите между керамичните плочки в банята, кухнята, коридора и терасата изисква редовни грижи, за да изглеждат като нови и да ограничат разпространението на мухъл и бактерии. Конвенционалната битова химия често ги оставя сивкави и рядко се справя с плесента.

За да върнете сиянието на пода и да го поддържате в перфектно състояние, ето няколко прости и ефективни съвета:

Редовно почистване

Тайната на чистите фуги е редовно измиване, четкане и изплакване.

Ако изберете ефективен продукт и използвате правилна техника, ще трябва да почиствате фугите само на 2-3 седмици, или дори по-рядко, ако подът не е бил интензивно използван, или изложен на вещества, които могат да оставят след себе си мръсен филм. Например в банята сапунът често оставя такова замърсяване, а в кухнята - мазнината от готвенето.

Избягвайте да използвате универсални почистващи препарати, когато е възможно; вместо това използвайте продукти, създадени специално за почистване на фуги. Най-подходящият продукт е такъв с неутрална киселинност - рН 7 (нито киселинно, нито алкално). Овлажняващите и измиващи вещества в състава на тези продукти разтварят мазнини, остатъци от сапун и масло, като по този начин премахват всякакви замърсявания, които са проникнали във фугата или са залепнали за повърхността ѝ. Този тип препарати не увреждат фугите, уплътнението или покритието на плочките. Винаги използвайте биоразградими продукти, които са сертифицирани от призната организация и не са вредни за здравето на семейството и домашните любимци.

Ако продуктът трябва да се разрежда с вода, уверете се, че винаги следвате указанията на етикета. Правилната пропорция ще ви спести много търкане, така че не смесвайте на око.

Използвайте найлонова четка с достатъчно меки косми, за да не надраскате повърхността на плочките, но и достатъчно твърди, за да отстрани мръсотията. Четката е по-удобна от гъба или кърпа, защото по-ефективно достига до фугиращата смес, която обикновено е под нивото на плочките.

Минете с прахосмукачка пода и залейте фугата с разтвора за почистване. Изчакайте колкото време е посочено в инструкциите. След това изтъркайте фугите с четката. Това е от съществено значение, защото фугиращата смес е пореста и има тенденция да абсорбира и задържа мръсотията дълбоко.

След като приключите с търкането, изплакнете повърхността с чиста, хладка вода. Това е ключово за ефективното почистване, защото ако не изплакнете добре, мръсотията, която сте отстранили с четкането, ще се смеси с почистващия препарат - отново ще напълните фугите с нея и ще трябва да започнете отначало!

За да сте сигурни, че сте изплакнали добре, проверете дали плочките са лепкави на допир. Ако са, измийте повърхността отново с вода, за да премахнете остатъците от препарата и мръстотията.

Едва тогава почистете целия под с обикновен препарат за плочки.

[ Бонус ] Направете домашен препарат за почистване на фуги

Може да ви спести пари, защото повечето от тези продукти присъстват във всяко домакинство.

За жалост, едва ли ще ви помогнат при силно замърсени фуги. Съвет за тях имаме по-долу в статията.

Работата с тези продукти е много лесна и можете да ги намерите във всеки супермаркет:

  • Натриев бикарбонат [сода бикарбонат]

Идеално средство за отстраняване на мръсотия от фугите. Смесете с вода, за да получите хомогенна паста, и след това да я нанесете върху пространствата между плочките.

Оставете да подейства няколко минути и след това отстранете с четка и достатъчно вода. Ще получите видими резултати за нула време.

  • Паста за зъби

Пастата за зъби е идеалното избелващо средство за потъмнелите фуги на пода. Ще получите отлични резултати, но това едва ли е най-бюджетната опция.

  • Амоняк

Това е вещество, широко използвано за премахване на мухъл и дезинфекция на фугите. Амонякът има много силна почистваща сила, но ви препоръчваме да боравите с него много внимателно, защото може да увреди кожата и очите ви. Задължително проветрете добре след употреба!

  • Бял оцет:

Оцетът е киселина и е ефективен продукт срещу замърсявания, натрупани във фугите. Има подобно на содата действие, но е и дезинфектант и е по-добър избор за почистване на фугите в банята.

Силно замърсени фуги

Дори след цялостно почистване, фугата все още е оцветена?

Ако не сте почиствали редовно, напълно е възможно вещества, като ръжда, мухъл и стара мазнина да са се задържали твърде задълго в порестата фуга и да са по-трудни за отстраняване. Преди да започнете да мислите за подмяна на фугите, можете да опитате по-интензивно почистване с по-мощни продукти. Те трябва да се използват с повишено внимание, тъй като могат да бъдат опасни за човека, който ги използва, както и да наранят покритието на плочките и самите фуги.

Киселинни продукти трябва да се използват само в краен случай! По принцип тези продукти не са предназначени за домакинството и е по-добре да потърсите помощта на професионална компания, вместо да използвате киселини.

“С годините открихме два много ефективни професионални препарата, които с правилна употреба връщат на фугите оригиналния им цвят и изглеждат като нови”, споделя Димитър Стоев. “Самото нанасяне на препарата си има стандартен модел. Поставя се в заложената дозировка върху самата фуга, изчаква се да "надигне" мръсотията и се измива. Ако се налага се повтаря процедурата отново. В тежки случаи се използва и еднодискова машина”, информира професионалистът.

Наближава времето да излезем на терасата и преди да изнесем цветята и масичката за кафе, е добре да помислим за фугите, трупали мръсотия през дългите студени месеци. Ако искате плочките ви да изглеждат като нови и да посрещнете пролетта с наистина освежен дом, можете да се доверите на професионална услуга.